ARCHIV

příspěvků na téma

článek

Klíčava
Kavárna
Pavel Řepa

Na Klíčavě 1 – historky Pavla Řepy

Příběh druhý je z mých vzpomínek na má studentská léta. Při práci na mé diplomce jsem pravidelně jezdil na Klíčavskou přehradní nádrž. Jezdila nás tam celá parta do níž vedle nás studentů ichtyologie přibyl časem i malíř Jirka Malý, který na Klíčavě maloval obrázky do atlasu ryb, který spisoval můj skvělý přítel a vedoucí naší skupiny Juraj Holčík.

Číst »
Kavárna
Pavel Řepa

Inverness – historky Pavla Řepy

Z nudy, do níž mě uvrhla covidová epidemie si mimo jiné pomáhám tím, že píši své vzpomínky. Občas se mezi nimi mihni žertovná příhoda, takže jsem si řekl, že by vás takové historky mohly pobavit a tak tedy jsem je vybral a postupně je přikládám.

Číst »
Kavárna
Slovo a Život

Krása je pravda lásky (esej)

Krása je skutečnost, zahrnující v sobě všechny základní a podstatné principy nejen lidských, ale především všeobecných hodnot smyslu bytí a jsoucna. Ona je dobrem, pravdou, radostí, bolestí, milostí, odpuštěním, smutkem, poznáním … a v tomto významu i podstatou našeho života.

Číst »
Kavárna
Rudolf Tomšů

Vyprávění starého šmíráka II.

Dnes Vám chci vyprávět několik závěrečných episod z mého vojenského dobrodružství s Tatrou 111. Byla to sklápěčka, jejímž úkolem bylo zásobování staveb pohraničních rot stavebním materiálem.

Číst »
Konec civilizace?
Společnost
Petr Vaďura

Konec civilizace?

V dubnu roku 2019 napsal francouzský filosof Bernard-Henri Lévy manifest nazvaný Hledání Evropy, který podepsalo 30 předních evropských intelektuálů. Manifest se snažil burcovat veřejnost, aby zabránila nástupu kazisvětů, xenofobů a antisemitů.

Číst »
politik
Život
Slovo a Život

Floskule

Co je to floskule? Květnatá řeč, která je však trochu prázdná. Slovo floskule v

Číst »
starý muž
Vztahy
Slovo a Život

Zralost, dospělost, normálnost, duchovnost

Náš život spěje od narození ke smrti a je neustávající přípravou pro zralost, dospělost, normálnost a duchovnost. Radost postavená na zralosti je nejčistší, radost opírající se o dospělost je nejpevnější, radost pramenící v normálnosti je nejhlubší a radost oduchovnělá je nejbohatší. Co tím myslíme?

Číst »
umělá neuronová síť
Život
Slovo a Život

Co (ne)dokáže umělá inteligence

Umělá inteligence (UI) zažívá v posledních letech prudký vývoj, který bývá přirovnáván k průmyslové revoluci minulých století. V tomto článku se pokusíme některé základní principy umělé inteligence ve zjednodušené podobě vysvětlit a nad možnostmi UI se stručně zamyslet.

Číst »
virtuální realita
Život
Slovo a Život

Co je to vlastně virtuální realita?

Univerzální definice říká, že „virtuální realita je technologie, která umožňuje uživateli komunikovat s počítačem simulovaným prostředím reálného nebo imaginárního světa se snahou o maximální obklopení uživatele virtuální realitou. Kde se člověk může s virtuální realitou setkat? Na otázky Petra Vaďury odpovídá profesor Pavel Hošek.

Číst »