

Na Klíčavě 2 – historky Pavla Řepy
Jestli se vám předchozí příběh líbil, přidám ještě třetí, opět z naší klíčavské „vědecké“ práce.
Jestli se vám předchozí příběh líbil, přidám ještě třetí, opět z naší klíčavské „vědecké“ práce.
Příběh druhý je z mých vzpomínek na má studentská léta. Při práci na mé diplomce jsem pravidelně jezdil na Klíčavskou přehradní nádrž. Jezdila nás tam celá parta do níž vedle nás studentů ichtyologie přibyl časem i malíř Jirka Malý, který na Klíčavě maloval obrázky do atlasu ryb, který spisoval můj skvělý přítel a vedoucí naší skupiny Juraj Holčík.
Z nudy, do níž mě uvrhla covidová epidemie si mimo jiné pomáhám tím, že píši své vzpomínky. Občas se mezi nimi mihni žertovná příhoda, takže jsem si řekl, že by vás takové historky mohly pobavit a tak tedy jsem je vybral a postupně je přikládám.
Krása je skutečnost, zahrnující v sobě všechny základní a podstatné principy nejen lidských, ale především všeobecných hodnot smyslu bytí a jsoucna. Ona je dobrem, pravdou, radostí, bolestí, milostí, odpuštěním, smutkem, poznáním … a v tomto významu i podstatou našeho života.
Dnes Vám chci vyprávět několik závěrečných episod z mého vojenského dobrodružství s Tatrou 111. Byla to sklápěčka, jejímž úkolem bylo zásobování staveb pohraničních rot stavebním materiálem.
V dubnu roku 2019 napsal francouzský filosof Bernard-Henri Lévy manifest nazvaný Hledání Evropy, který podepsalo 30 předních evropských intelektuálů. Manifest se snažil burcovat veřejnost, aby zabránila nástupu kazisvětů, xenofobů a antisemitů.
Náš život spěje od narození ke smrti a je neustávající přípravou pro zralost, dospělost, normálnost a duchovnost. Radost postavená na zralosti je nejčistší, radost opírající se o dospělost je nejpevnější, radost pramenící v normálnosti je nejhlubší a radost oduchovnělá je nejbohatší. Co tím myslíme?
Umělá inteligence (UI) zažívá v posledních letech prudký vývoj, který bývá přirovnáván k průmyslové revoluci minulých století. V tomto článku se pokusíme některé základní principy umělé inteligence ve zjednodušené podobě vysvětlit a nad možnostmi UI se stručně zamyslet.
Univerzální definice říká, že „virtuální realita je technologie, která umožňuje uživateli komunikovat s počítačem simulovaným prostředím reálného nebo imaginárního světa se snahou o maximální obklopení uživatele virtuální realitou. Kde se člověk může s virtuální realitou setkat? Na otázky Petra Vaďury odpovídá profesor Pavel Hošek.