Odpovědět dnes na otázku Co je rodina? je velmi těžké. Je to i samotná matka žijící s dětmi nebo i samotný otec žijící s dětmi? Je rodina nesezdaný pár, někdy dokonce stejnopohlavní, ve kterém jsou děti (navíc často pocházející z různých rodičů)? Je rodina pár bez dětí? Nebo je rodina jenom otec, matka a děti? Nemám patent na pravdu a jsem si vědom toho, že cokoliv říkáme o rodině je námět na diskusi, námět na další úvahy. Pokusím se přinést několik podnětů k tomu, jak fungují rodiny a s čím se každý z nás musí vyrovnávat.
kázání
-
-
Každý, kdo na tomto světě jde cestou lásky, pravdy, milosrdenství a nezištnosti, musí trpět. To není chyba, to není porucha. Utrpení je součást života má-li se jednat o život v pravdě.
-
Kde všude má Ježíš své ovce? Jsou to jenom ty zbytky křesťanů, ten církevní folklór rozesetý po církvích a denominacích a těch nejcírkvovatějších, tedy svobodných sborech? Jdou všichni naši sousedé, příbuzní, přátelé, kteří nevyznávají Krista ústy, srdcem neuvěřili, že ho Bůh vzkřísil z mrtvých, jdou všichni do pekla? Jdou do pekla agnostici, ateisté, něcisté, lidé s rozličnou alternativní spiritualitou, vlažní a formální křesťané, jdou do pekla Svědkové Jehovovi a Mormoni, jdou do pekla ti, kteří uctívají obrazy v chrámě anebo ti, kdo je neuctívají, jdou do pekla muslimové, hinduisté, budhisté, vyznavači přírodních kultů, jdou do pekla Židé, kteří neuvěřili v Ježíše jako Mesiáše?
-
Pojem zralosti v sobě obsahuje připravenost pro něco. Zralý jedinec je tedy připraven pro život v celé jeho šíři i hloubce, pro různé životní situace. Zralost zahrnuje zralost rozumovou, citovou, společenskou, morální a kulturní.
-
Je Bible Boží slovo anebo je to slovo lidské, které můžeme podrobovat kritické analýze? V jakém smyslu je možno biblický text pokládat za boží slovo? Rozdělíme si toto téma do pěti částí.
-
Jak lze ve 21.století číst Bibli? Napřed stanovme 4 mantinely, mezi nimiž se budeme pohybovat. 1/Víra, ba přesvědčení, že veškeré Písmo pochází z Božího Ducha, a také jeho výklad a interpretace nespočívají na lidském rozumu, ale jsou dílem téhož Ducha. 2/ Přesvědčení, že biblický text je plně také dílem lidským. 3/ Texty Písma vznikly v určité konkrétní době a tuto dobu odrážejí. 4/ Potřeba interpretace, výkladu biblických textů.
-
V roce 1891 postihl Rusko velký hladomor. Carská vláda tehdy organizovala ze všech sil pomoc postiženým oblastem. Také různé organizace z celé Evropy a Ameriky organizovaly pomoc hladovějícím. Tehdy šedesátiletý spisovatel Nikolaj Semjonovič Leskov prožíval hladomor s velkou bolestí. Tolstému se svěřil, že zprávy došlé z venkova rozjitřily jeho duši k slzám.
-
-
Za několik dní nás čekají prezidentské volby. Budeme rozhodovat o tom, jaká osobnost bude stát v čele našeho státu.
-
Tématem dnešních bohoslužeb je pohyb ze tmy ke světlu. To je vlastně cesta z beznaděje, ze zoufalství, z bezsmysluplnosti života k naději, k nalezení pokoje a vědomí smyslu.