články

 • články

  Povídka houbařská

  Rudolf Tomšů
  Rudolf Tomšů

  Moje žena se rozhodla, že po ničem netoužím víc než vyrazit na houby. Když už to řekla asi pošesté, přestal jsem číst, odložil noviny a jal se chystat rodinný samohyb. Jelikož akce byla plánována jako frontální útok, bylo rozhodnuto naložit nejen syna Edu, ale též babičku Amálii a dědu Bédu.

  Tato sestava, ač počtem impozantní, neskýtala však přílišné naděje na překonání některého z houbařských rekordů tohoto léta. Syn Eda totiž, jsa oderván od řvoucího kazeťáku předstíral nejdříve záchvat čehosi, a po několika fackách upadl do těžkého stavu melancholie, v němž pokyvoval hlavou a občas do rytmu vykřikl „Beng, Beng“. „Nevadí“ – rozhodla matka a mocným kopancem ho nastoupila do auta. Hned vedle babičky, která už tam pletla.

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • Martin Heidegger je bezesporu nejvlivnější filozof dvacátého století. Jeho myšlenky mj. ovlivnily ekology, sociology, historiky i psychiatry. Ve dvacátých letech ho proslavil stěžejní spis Bytí a čas. Jeho čtenáři zpravidla kopírují stejnou zkušenost: při luštění první třetiny sotva pochopí, kde je ve větě podmět. V následující části však zažijí, že se text náhle rozestoupí.

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • články

  Billy Elliot

  Petr Vaďura
  Petr Vaďura

  Čtyři sta padesát diváků tleská do rytmu děkovačky. Mnozí utírají slzy. Ondřej Tolar se stále znovu a znovu uklání vděčnému publiku. Lidé vstávají, křičí a tleskají ze všech sil. Na Nové scéně plzeňského divadla skončilo představení muzikálu Billy Elliot – skvělého díla plného výborné hudby, tance, humoru, ale především jedinečného děje.

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • články

  Zapadákov

  Petr Vaďura
  Petr Vaďura

  Tento týden jsem četl svědectví jednoho chlapce, kterého ruští vojáci málem zastřelili při okupaci Buči. Šel po ulici se svým otcem, když se s nimi dal do řeči ruský voják. Otec se otočil, aby cosi ukázal rukou, a v tu chvíli Rus začal střílet. Zabil muže několika ranami rovnou do srdce. Chlapce postřelil, on upadl a voják mu namířil na hlavu a vystřelil několik ran. Chlapec měl však bundu s kapucí, která se mu trochu svezla, a voják se šťastnou náhodou trefoval jen do této kapuce, přičemž kulky těsně míjely hochovu hlavu. Tak se zachránil.

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
sebepoznání a proměna