Záznam z historicky prvního Literárního pondělí ve Sklepě! Z románu H.G. Wellse Neviditelný četl Petr Vaďura.
Další čtení se bude konat již 29.5. na adrese Thámova 4, Plzeň.
četba
-
-
Hlavně a především: děda už není. Trochu drsný začátek příběhu, jenže tenhle fakt se dá popřít jen stěží. Nejde s tím dělat o moc víc, než se skutečností, že ráno vychází slunce a že v poledne dostane člověk hlad..
-
Ať už je tomu jakkoliv, faktem zůstává, že tiskař jednoho polského slovníku Johannes Daubmannus vydal uvedeného roku 1691 svod pramenů o chazarské otázce a to v jediné podobě schopné obsáhnout všechno to různorodé čtení, které ti, co nosí pero v náušnici a z úst si dělají kalamář, shromažďovali a ztráceli po staletí. Dílo vyšlo jako lexikon o Chazarech pod názvem Lexicon Cosri.
-
Ve Frankfurtě nad Mohanem se za jarního veletrhu Léta Páně 1629 ukazovalo plno všelijakých pozoruhodností, jež měly sloužit k obveselení domácích nebo odjinud příchozích vystavovatelů, zákazníků nebo také jen zvědavých zevlounů…
-
DKW. Na konci té minulé války, skoro před osmdesáti lety, si nějaký německý oficír schoval ve stodole naší babičky automobil, který tam prý s několika vojáky dotlačili a zaházeli slámou a haraburdím. Řekl, že si pro něj přijde, a nepřišel.
-
Vyrazili jsme vlakem s Vláďou Brabencem. Bylo to v zimě. Naproti faře byla hospoda. Nejdřív jsme se šli podívat k faře, nechávali jsme tam za sebou ve sněhu stopy, a protože byla zima, vrátili jsme se brzy do hospody. Tam seděli dva pánové a pozorovali nás.
-
NaHlubinu.NET · Jana Hüls čte tachovské historky od Franka Kohnera
-
Ruské JÁ jako základní stavební prvek není životaschopné a vyskytuje se výhradně ve velkorodinné molekule. Z čehož plyne, že idea slova MY se neformuje z jednotlivých JÁ, naopak MY je manifestační a mluvotvorné. Všechny síly ruského pravopisu jsou na straně MY a i když budeme do dalšího rozvoje JÁ vkládat sebevíc literární trýzně, nevyplatí se to, protože tu není dostatečná gramatická výbava. Stačí pro příklad poukázat na podvědomé Platonovovo uvažování v intencích MY a vzdorné Nabokovovo v intencích JÁ, a hned vidíme, jak různá jsou to východiska. Na MY můžeme štěkat jako Zamjatin, můžeme se mu pochichtávat jako Oleša, a přece mu zůstane ta jeho samoděržavná vlastnost vyjádřitelná slovem národ. Národ patří k nejpřesnějším výrazům ruštiny.
-
Bylo známe, že vesnici Chelm řídí starosta a šest radních a že jsou to všichni hlupáci. Starosta se jmenoval Vůl Gronan, radní byli Troubeles Lekiš, Pytel Ceimbelt, Trotl Treitl, Osel Sender, Mamlas Schmendrick a Moula Feimvel.
-
Lidstvo má zuřivou snahu snižovati ducha. Co záleží davu na umění, básnictví, slohu? On toho všeho nepotřebuje. Skládejte mu odrhovačky, pojednání o práci ve vězeních, o dělnických městech a hmotných zájmech okamžiku. Proti tomu, co je původní, je ustavičné spiknutí. Není podle socialistů ideálem státu jakási obrovská nestvůra, která pohltí každou osobní činnost, každou osobitost, každou myšlenku a která bude říditi všechno? Dělati všechno?
- 1
- 2