Tiší blázni – historky Pavla Řepy

Při své ornitologické práci, tedy při pozorování ptáků, jsme často působili na bono publico jako tiší blázni. O tom budiž příběh čtvrtý.
ornitology

Když totiž sčítáte ptáky, tak působíte na své okolí mírně řečeno podivným dojmem. Velmi často nemohli lidé, kteří se s námi někde na trase nebo na sčítací ploše setkali, naše počínání pochopit.

Lidé, kteří někde po louce nebo v lese pomalu přecházeli, zastavovali se, dlouze zírali někam do korun stromů a napjatě čemusi naslouchali, připadali ostatním jako podivíni. Reakce obyčejných lidí na naše počínání byly občas  dosti nevrlé.

Abych tuto skutečnost ilustroval, mohu vyprávěl příhodu, která se stala mému nejlepšímu příteli v ornitologii Jirkovi Jandovi při bodovém sčítání v rámci jeho diplomky. Sčítal na těch z lidové písně známých lukách u Třeboně a to bodovou metodou.

louka

Znamenalo to že chodil po louce, když kousek ušel, zastavil se na pět minut a naslouchal a  sčítal. Když se takhle procházel, stalo se, že po okolní cestě projížděl kdosi v tehdy populárním vozítku značky Trabant, a chtěl se otočit, ale když se o to na úzké cestě pokoušel, zajel do louky a zapadl.

Trabant

Trabant byl minivozítko a lze si představit, že by  ve dvou se povedlo vytlačit ho na pevnou cestu. Muž, když viděl kohosi stát kousek od něj v louce, začal na něj volat o pomoc. Jirka se však nehýbal, protože byl právě uprostřed pětiminutového sčítání a pochopitelně ho chtěl dokončit.

Po asi dvou či třech minutách Jirka sčítání skončil a začal se pohybovat. Muž své volání o pomoc zintenzivnil, ale Jirka si v té chvíli uvědomil, že mu zbývá pro tento den již jediný poslední bod a tak se rozhodl, že napřed sčítání dokončí. Popošel tedy o pár set metrů, znovu zastavil a začal zase sčítat.

Muž s trabantem začal doslova řvát, ale když Jirka pokračoval ve sčítání, tedy jak to viděl ten muž, v tupém zírání, vrhl se ten nešťastník na svého Trabanta a s nadlidskou silou, kterou mu zřejmě do dodal vztek, doslova vyrval vůz na cestu a rozzuřen odjel.

Takhle jsme při sčítání bohužel působili na své okolí.

Autor: Pavel Řepa
Zdroj: Sedmdesátka Tachov

Share on facebook
SDÍLET